Büyükelçinin Mesajı

Değerli vatandaşlarım,

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi olarak 15 Kasım 2016 tarihi itibarıyla görevime başlamış bulunuyorum. Üniversite yıllarım ve Liyon Başkonsolosluğumuzdaki görevlerim sırasında tanıdığım sizlerle, yeni sorumluluklarla tekrar buluşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Liyon Başkonsolosu olarak görev yaptığım dönemden hatırlanabileceği üzere, Fransa’daki Türk toplumuyla yakın eşgüdüm ve temas halinde, insanlarımızın sorunlarına çözüm bulmak ve beklentilerini karşılamak en öncelikli hedefimdir.

Fransa’daki vatandaş ve soydaşlarımızın kendi milli ve manevi değerlerini koruyarak, içinde yaşadıkları toplumda etkin ve saygın yerlere gelmeleri, yaşadıkları toplumun siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel hayatına aktif biçimde katılmaları, farklı duyarlılıkları paylaşsalar da, toplumun tamamını ilgilendiren konularda birlikte hareket etmeleri hepimizin ortak dileği ve amacıdır. Bu amacımız doğrultusunda kararlılıkla ilerlerken, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da kapılarımız sizlere her zaman sonuna kadar açık olacaktır.

Türkiye-Fransa ilişkileri, köklü bir tarihe dayanmaktadır. Fransa ile Osmanlı İmparatorluğu ve sonrasında Türkiye Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkiler, Türkiye’nin bir ülkeyle kurduğu en uzun tarihli diplomatik ilişkiler olup, geçmişi Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın Fransa Kralı 1. François’nın yardım talebine olumlu cevap verdiği 1526 yılına kadar uzanmaktadır.

1789’da Fransız ihtilaliyle ortaya çıkan düşünceler ise Osmanlı aydınını derinden etkilemiş, bu durum, Tanzimat döneminin başlamasında önemli rol oynamıştır. Ayrıca Fransa, Cumhuriyetin ilanından önce Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Ankara’da 1921 yılında kurduğu Hükümeti tanıyan ilk Batılı ülke olmuştur.

Günümüzde Fransa, bu köklü ilişkilerimiz temelinde önemli bir ticari ve ekonomik ortağımız ve 650 binin üzerinde vatandaşımızın yaşadığı önde gelen bir müttefikimizdir. İki ülkenin küresel ve bölgesel birçok konuda bakış açıları ve politikaları büyük ölçüde örtüşmektedir.Son dönemde iki ülke ilişkileri çeşitlenerek güçlenmeye devam etmektedir.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2015’te 13 milyar Avro’nun üzerine çıkmıştır. Bu rakamın en süratli şekilde artırılması, Fransa ile ortak hedefimizdir. İki ülkenin, tüm ekonomik faaliyet alanlarında birbirlerine sunabilecekleri birçok fırsat mevcuttur. Özellikle savunma sanayii, enerji ve tarım sektörlerinde ekonomik işbirliğimizin artırılmasına yönelik temaslarımız yoğun şekilde sürmektedir.

Fransa ile üst düzeyde seyreden siyasi ve ekonomik ilişkilerimizin de etkisiyle, kültürel etkileşim ve karşılıklı kültürel faaliyetler de yoğunluk kazanmıştır Fransız klasikleri yıllar boyunca Türk edebiyatını etkilediği gibi, son yıllarda önemli Türk yazarların eserleri Fransızca’ya çevrilmiş, Türk sineması da Fransa’da yakından takip edilmeye devam olunmuştur.

Bu vesileyle halkların birbirlerini tanımalarında çok önemli bir rol oynayan kültürel ilişkilerin geliştirilmesi ve Türk kültürünün ve ülkemizin Fransa’da tanıtılmasının en öncelikli konularım arasında olacağını özellikle belirtmek istiyorum. Bu bağlamda, Paris’te görev yapacağım süre boyunca kamu diplomasisi çerçevesinde Büyükelçiliğimizin ve sanatçılarımızın her alanda Fransız kamuoyunda görünürlüğünün artırılması için ben ve tüm meslektaşlarım her türlü gayreti göstereceğiz.

Bu amaca yönelik olarak, sosyal medyanın tüm imkanlarını kullanacağız. İletişim ve etkileşimimizi en etkin şekilde sürdürebilmemiz açısından sizleri Facebook ve Twitter sayfalarımızı takip etmeye davet ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, önümüzdeki dönemdeki gelişmelerin iki ülke ilişkilerine ve Fransa’daki Türk toplumuna olumlu yansımaları olmasını diliyor, şahsım ve tüm Büyükelçiliğimiz personeli adına sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Dr. İsmail Hakkı MUSA
Büyükelçi


Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00 / 14:30 - 18:30

1.1.2020 Yeni Yıl
13.4.2020 Paskalya Yortusu
1.5.2020 İşci Bayramı
8.5.2020 II. Dünya Savaşı Zafer Günü
21.5.2020 Ascension Yortusu
24.5.2020 Ramazan Bayramı 1. Gün
1.6.2020 Pentecôte Yortusu
14.7.2020 Fransız Milli Bayramı
31.7.2020 Kurban Bayramı 1. Gün
15.8.2020 Assomption Yortusu
29.10.2020 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1.11.2020 Toussaint Yortusu
11.11.2020 I. Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü
25.12.2020 Noel Yortusu