Türkiye Cumhuriyeti

Ambassade de Turquie

Büyükelçilik Duyurusu

Türkiye Cumhuriyeti Paris Büyükelçisi Hakkı Akil’in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı, , 29.10.2014

Fransa’da yaşayan Türk toplumunun değerli mensupları,

Bugün, aziz milletimizin ulusal bağımsızlığını kazanabilmek için giriştiği, tarihte eşine çok az rastlanır bir mücadelenin sonucunda kurulanCumhuriyetimizin 91. Yıldönümünü kutluyoruz.


Millet olarak ortak duygu ve ülkü etrafında bir araya gelişimizi simgeleyen Cumhuriyet Bayramı’nın, Fransa’da yaşayan vatandaşlarımız ve Türk toplumunun değerli mensupları arasındaki birlik ve beraberlik ruhunun daha da güçlenmesine vesile olmasını temenni ediyorum.

Üzülerek ifade etmek isterim ki, Karaman’ın Ermenek ilçesinde meydana gelen ve milletimizi hüzne boğan maden faciası sebebiyle bu seneki bayramı biraz buruk kutluyoruz. Bu vesileyle, kömür ocağında mahsur kalan işçilerimizin en kısa zamanda sağ salim kurtarılmalarını umut ediyor, ailelerine ve yakınlarına kolaylıklar diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, bu kutlu vatanı müdafaa etmek için kanları ve canlarıyla mücadele eden şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, şükran ve saygıyla bir kez daha yâd ediyor, Cumhuriyet Bayramınızı, şahsım ve Büyükelçilikteki çalışma arkadaşlarım adına kutluyorum.