Sultan II. Abdülhamit Han’ın oğulları Abdürrahim Hayri Efendi ile Ahmed Nurettin Efendi’nin Bobigny Müslüman Mezarlığındaki kabirlerinin restorasyonunun tamamlanması vesilesi ile tertiplediğimiz anma töreni

Dr. İsmail Hakkı MUSA 25.07.2019
Sayın Bakan Yardımcım,
Sayın Büyükelçi Bili,
Sayın TİKA Başkan Yardımcım,
Sayın Vali Yardımcım,
Sayın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları,
Türk Havacılık ve Uzay firmalarımızın Saygıdeğer Yetkilileri,
(Aselsan, Gür Metal, Ostim Teknoloji, Repkon, Roketsan, Saha İstanbul, Tusaş)
Kıymetli Misafirler,

Sultan II. Abdülhamit Han’ın oğulları Abdürrahim Hayri Efendi ile Ahmed Nurettin Efendi’nin Bobigny Müslüman Mezarlığındaki kabirlerinin restorasyonunun tamamlanması vesilesi ile tertiplediğimiz anma töreni münasebetiyle biraraya gelmiş bulunuyoruz.

Bu anlamlı günü katılımlarıyla şereflendiren Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran ve siz kıymetli Hanedan mensuplarına teşekkür ediyoruz.

Keza bu vesile ile aramızda bulunan TİKA Başkan Yardımcısı Sayın Birol Çetin ile Samsun Vali Yardımcısı Sayın İbrahim Avcı’ya da teşekkür ediyoruz.


Osmanlı İmparatorluğu hakkında çok şey yazıldı, çok şey söylendi. Bu konuda fikir beyan eden ciddi araştırmacıların hemfikir olduğu bir husus vardır:

Osmanlı İmparatorluğu bir Cihan Devleti idi. İnşa eden, ihya eden, düzen kuran bir imparatorluktu. Büyük İskender’den bu yana, küresel düzen arayışlarında özgün bir yeri ve katkısı vardı. Öyle ki, artık bir “Pax Ottomana”dan bahsedilmektedir. Nitekim Osmanlı İmparatorluğu 6 asrı aşkın hükümranlığı döneminde küresel düzenin ve uluslararası nizamın belli başlı aktörlerinden biri olmuştur.

İste biz bugün böyle istisnai bir Cihan İmparatorluğunun, seçkin iki Şehzadesinin hatıralarına binaen biraraya gelmiş bulunuyoruz.

Bizim Devlet anlayışımız devamlılık esasına göre şekillenmiştir. Osmanlı Selçuklunun devamı idi. Türkiye Cumhuriyeti de Osmanlının devamıdır. Bu mülahazalarla tarihimizi bir bütün olarak algılıyor ve sahipleniyoruz.

Siz kıymetli İmparatorluk Ailesi mensupları da bu bağın yaşayan önemli unsurlarındansınız. Bu nedenle bizim için değerlisiniz. Burada kendi evinizdesiniz.

Aranızdan bazılarını Sayın Cumhurbaşkanımızın 5 Ocak 2018 tarihinde Fransa’ya gerçekleştirdiği Resmi Ziyaret vesilesiyle burada ağırlamıştık. Sayın Cumhurbaşkanımızca kabul edilmişlerdi.

Keza, Merhum Beyzademiz Bülent Osman’ın vefatı sonrasında, vasiyeti üzerine, naaşının Türkiye’ye naklini teminen, kederli eşi Jeannine Osman ve oğlu Cengiz Osman ile birlikte bu acı süreci birlikte yürütmüştük.

Kıymetli vaktinizi fazlaca almamak için ayrıntıya girmeyeceğim. Ancak belirtmek gerekir ki, her iki Şehzade de İmparatorluğun saygın, etkin, iyi yetişmiş, milletin yararına hizmetlerde bulunmuş şahsiyetlerdi. Devlet işlerinin yanı sıra, sanatla, edebiyatla, musikiyle yakından ilgilenmişlerdi. Özellikle Abdürrahim Hayri Efendi, bu alanlarda bir hayli temayüz etmişti.

Cihan harbini takip eden dönemde yaşanan süreçler, onların da bu diyarlara gelmesine sebep oldu. Buna kader de diyebiliriz.

Bu tarihi süreçte pek çok hanedan mensubumuzun Fransa’yı tercih ettiğini biliyoruz.

Bobigny Müslüman mezarlığında merhum hanedan mensuplarının kabirlerinin durumu, burada yerleşik vatandaşlarımız ile STK’larımızca da yakından takip edilmektedir. Öyle ki kabirlerin restorasyonuna onlar da ilgi göstermiş, dikkatimize getirmiştir.

Ancak nihayetinde bu çalışmanın bizzat Devletimiz tarafından üstlenilmesinin daha uygun olacağını değerlendirdik ve bu görevi TİKA Başkanlığımız yerine getirdi. Kendilerine tekrar teşekkür ediyoruz.

Bobigny’de dinlenmekte olan başkaca hanedan mensuplarımız olduğunu biliyoruz. Tespit çalışmalarının tamamlanmasını takiben, onların kabirlerini de restore etmeyi öngörüyoruz.

Bu duygularla hepinize teşekkür ediyor ve Sayın Bakan Yardımcımızı kürsüye davet ediyorum. Devamında Hanedan mensuplarımızı temsilen Sayın Cemil Adra bir konuşma yapacaktır.

Teşekkür ederim.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00 / 14:30 - 18:30

1.1.2020 Yeni Yıl
13.4.2020 Paskalya Yortusu
1.5.2020 İşci Bayramı
8.5.2020 II. Dünya Savaşı Zafer Günü
21.5.2020 Ascension Yortusu
24.5.2020 Ramazan Bayramı 1. Gün
1.6.2020 Pentecôte Yortusu
14.7.2020 Fransız Milli Bayramı
31.7.2020 Kurban Bayramı 1. Gün
15.8.2020 Assomption Yortusu
29.10.2020 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1.11.2020 Toussaint Yortusu
11.11.2020 I. Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü
25.12.2020 Noel Yortusu