Türkiye-Fransa Siyasi İlişkileri, 26.2.2016

Türkiye-Fransa ilişkilerinin geçmişi, Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın Fransa Kralı 1. François’nın yardım talebine olumlu cevap verdiği 1526 yılına kadar uzanmaktadır. Osmanlı döneminde Fransa ile siyasi ilişkilerimiz, zaman zaman ittifakların kurulduğu, zaman zaman da karşılıklı savaşların yaşandığı inişli çıkışlı bir seyir izlemiştir. Öte yandan, siyasi ilişkilere paralel olarak, Fransa’ya ticari avantajlar sağlayan kapitülasyonlarla başlayan yoğun bir ekonomik ilişkiler süreci yaşanmıştır. Günümüzde Fransa, beş asırlık köklü ilişkilerimiz temelinde, çok önemli bir ticari ve ekonomik ortağımız ve 650 bini aşkın vatandaşımızın yaşadığı önde gelen bir müttefikimizdir.

Türkiye-Fransa ilişkileri, Parlamento’da 1915 olaylarına ilişkin olarak kabul edilen yasa tasarısı nedeniyle, 2011 yılı sonundan 2012 ortalarına kadar yaşanan sıkıntılı dönemin ardından, François Hollande'ın 2012 Mayıs ayında Cumhurbaşkanlığına seçilmesinden sonra tedricen normalleşip yeniden gelişmeye başlamıştır.

Göreve gelmesiyle Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olmayı arzuladığını ve Türkiye-Fransa ilişkilerinde yeni bir sayfa açılmasını istediğini belirten Cumhurbaşkanı Hollande’la 2012-2013 döneminde Sayın Cumhurbaşkanımız ve dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül arasında muhtelif uluslararası toplantılar vesilesiyle çok sayıda temas gerçekleştirilmiştir.

Cumhurbaşkanı Hollande’ın 27-28 Ocak 2014 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret 22 yıl aradan sonra bir Fransız Cumhurbaşkanı tarafından ülkemize yapılan ilk devlet ziyareti olması ve ilişkilerimizin çok daha yukarı seviyelere taşınmasının hedeflendiği yeni bir dönemi simgelemesi açısından tarihi önemi haiz olmuştur. Hollande’ın, aralarında Dışişleri ve Savunma Bakanları’nın da bulunduğu yedi Bakanla ve çok kalabalık bir işadamları heyetiyle gerçekleştirdiği bu ziyarette çeşitli alanlarda toplam 13 belge imzalanmıştır.

Bu ziyaret vesilesiyle imzalanan “İşbirliği İçin Stratejik Çerçeve Oluşturulmasına Dair Ortak Siyasi Bildiri” ile Dışişleri Bakanları düzeyinde bir stratejik işbirliği mekanizması oluşturulmuştur. İki ülke ilişkilerinde somut işbirliği alanları yaratılmasını ve bölgesel ve uluslararası sorunların ele alınmasını hedefleyen bu mekanizmaya diğer Bakanların da katılması ve toplantıların Cumhurbaşkanları/Başbakanlar seviyesine de taşınabilmesi öngörülmüştür. Bu çerçevede, Dışişleri Bakanları tarafından imzalanan 2014-2016 Eylem Planı, üst düzey ziyaretlerin daha sık ve düzenli aralıklarla gerçekleştirilmesini ve her alanda ilişkilerimizin sistemli bir şekilde daha da ileri taşınmasını sağlamıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın önce 20-21 Haziran 2014 tarihlerinde Başbakan sıfatıyla, bilahare 31 Ekim 2014’te Fransa’ya gerçekleştirdiği ziyaretler Türkiye ve Fransa arasındaki ilişkilerin olumlu seyrine yeni bir ivme kazandırmış, siyasi, ekonomik, askeri ve kültürel alanlarda önemli işbirliği adımları atılmasını ve büyük projelerin hayata geçirilmesini sağlamıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız son olarak, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 21. Taraflar Konferansı’nın açılışı vesilesiyle 30 Kasım 2015 tarihinde Paris’te düzenlenen Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı’na katılmak üzere Fransa’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

TBMM Eski Başkanı Sayın Cemil Çiçek, 28-30 Ocak 2015 tarihlerinde Fransa’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş ve ziyaret kapsamında Fransız Senatosu Başkanı Gérard Larcher ve Fransız Ulusal Meclisi Başkanı Claude Bartolone ile bir görüşmeler gerçekleştirmiştir. Meclis Başkanı düzeyinde uzun bir aradan sonra gerçekleştirilen bu ziyaret parlamenter ilişkilerimizin güçlendirilmesi ve yoğunlaştırılmasına büyük katkı sağlamıştır.

Son dönemde yaşanan bölgesel gelişmelere ve radikalizmin yükselişine bağlı olarak, terörle mücadele işbirliği konusu da Fransa ile siyasi ilişkilerimizin diğer önemli bir boyutunu teşkil etmektedir. Sayın Başbakanımız da, Paris’te 7-9 Ocak 2015 tarihleri arasında meydana gelen terörist saldırılar sonrasında, ülkemizin terörizmle mücadele konusunda Fransa ile dayanışmasını göstermek amacıyla, beraberinde Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş, AB Bakanı Sayın Volkan Bozkır ve Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Çağatay Kılıç’la 11 Ocak günü düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşüne katılmak üzere Fransa’yı ziyaret etmiştir.

Terörizmle mücadele yakın işbirliği kapsamında, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 2 Haziran 2015 tarihinde Paris’te düzenlenen DEAŞ’la Uluslararası Mücadele Koalisyonu Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmıştır.

Ayrıca, Dışişleri Eski Bakanı Sayın Feridun Sinirlioğlu, 8 Eylül 2015 tarihinde düzenlenen "Ortadoğu'da etnik ve dini temelli saldırı ve istismara maruz kalan kurbanlar" konulu konferansa ve 27 Ekim 2015 tarihinde Suriye'deki gelişmeleri ele almak üzere Fransa'nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya katılmak üzere Paris'e ziyaretler gerçekleştirmiştir.

Diğer taraftan, bu yıl ülkemizin başkanlığında gerçekleştirilen G20 Antalya Zirvesi’nde, liderler tarafından terörle mücadele konusunda ilk kez kuvvetli bir bildiri yayınlanmış, 13 Kasım’da Paris’te ve 10 Ekim’de Ankara’da meydana gelen hain terör saldırıları en güçlü şekilde kınanmış, her nerede meydana gelirse gelsin, terörizmin bütün biçimleriyle mücadelede dayanışma ve kararlılık yinelenmiştir. Zirve’de, Ankara ve Paris’teki terör saldırılarında hayatlarını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmuştur. Paris’te meydana gelen terör saldırıları sebebiyle Zirve’ye katılamayan Cumhurbaşkanı Hollande, Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ve Maliye Bakanı Michel Sapin tarafından temsil edilmiştir.

Türkiye’nin AB üyelik süreci, AB’nin önde gelen iki ülkesinden biri olan Fransa ile ülkemiz arasındaki ilişkilerin gündemini belirleyen önemli bir alandır. Hollande'ın Cumhurbaşkanlığını üstlenmesi, Fransa'nın AB üyeliğimize bakışını olumlu etkileyen bir gelişme teşkil etmiştir. Nitekim Fransa, Türkiye'nin AB ile müzakere süreci bağlamında önceki dönemde açılmasını engellediği beş fasıldan bölgesel politikalara ilişkin 22. faslın önündeki blokajını kaldırdığını açıklamış, bu fasıl 5 Kasım 2013 tarihinde açılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın 31 Ekim 2014 tarihinde Fransa’ya gerçekleştirdiği ziyarette önümüzdeki dönemde Temel Haklar ve Yargı, Adalet gibi fasıllar (23. ve 24. fasıllar) ile ekonomik ve parasal politikalara ilişkin 17. faslın açılması beklentisi vurgulanmıştır.

Fransa'da yaşayan ve 300 bini Fransız vatandaşlığına da sahip olan, 650 binin üzerinde vatandaşımız Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerin temel harcını oluşturmaktadır. Vatandaşlarımız, Fransız toplumuyla artan oranda bütünleşmekte ve siyaset, ekonomi ve kültür alanlarında önemli işlere imza atmaktadır. Türk kökenli rektör, akademisyenler, yerel yöneticiler, işadamları, sanatçılar ülkelerimiz arasında dostluk köprüsü işlevi görmektedir. Fransa'daki Türk toplumu Fransız siyasi hayatıyla da yakından ilgilenmeye başlamıştır. Son yerel seçimlerde 194 Türk asıllı Fransız vatandaşının yerel meclislere seçilmesi bu bütünleşmenin önemli bir göstergesini teşkil etmektedir. Son dönemde, Marsilya, Strazburg, Lyon ve Paris’teki Başkonsolosluklarımıza Bordo ve Nant Başkonsolosluklarımızın da eklenmesiyle, Fransa’da Başkonsolosluk sayımız altıya ulaşmıştır.

Önümüzdeki dönemde de, karşılıklı üst düzey ziyaretler ve ekonomik ve kültürel alanlarda gerçekleştireceğimiz pek çok faaliyet vesilesiyle, Fransa ile ülkemiz arasındaki işbirliğini daha da ilerletme imkanı bulacağız.


İlgili Dosyalar

Sayın Cumhurbaşkanımızın 31 Ekim 2014 tarihinde Fransa'ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.JPG

Sayın Cumhurbaşkanımız G20 Antalya Zirvesi'nde Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ve Maliye Bakanı Michel Sapin ile bir araya gelmiştir.jpg

TBMM Eski Başkanı Cemil Çiçek - Fransız Ulusal Meclisi Başkanı Claude Bartolone görüşmesi (28-30 Ocak 2015).jpg

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı - Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve Büyükelçiliğimizde bir konuşma gerçekleştirmiştir.JPG

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00 / 14:30 - 18:30

1.1.2021 Yeni Yıl
5.4.2021 Paskalya Yortusu
1.5.2021 İşci Bayramı
8.5.2021 II. Dünya Savaşı Zafer Günü
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Gün
13.5.2021 Ascension Yortusu
24.5.2021 Pentecôte Yortusu
14.7.2021 Fransız Milli Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Gün
15.8.2021 Assomption Yortusu
29.10.2021 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Toussaint Yortusu
11.11.2021 I. Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü
25.12.2021 Noel Yortusu